Ryzyko poręczyciela

Zadłużanie się to problem społeczny. Docierają do mnie informacje jakoby program Rodzina 500 plus znacznie przyczynił się do spadku ilości zaciąganych tak zwanych chwilówek, ale ludzie zawsze będą brać jak nie chwilówki (z którymi rząd chce zrobić „porządek” – wyeliminować je z rynku), to kredyty bankowe. Nadmierne zadłużenie, spirala długów, komornik – to tematy ponadczasowe. Ja jednak chciałbym w tym temacie poruszyć ryzyko poręczycieli czyli osób które dały się namówić kredytobiorcy na podżyrowania – poręczenie kredytu. Poręczyciel jest niezbędny wówczas, gdy kredytobiorca samodzielnie ma zbyt niską zdolność kredytową albo gdy nie jest w stanie zaoferować bankowi albo innej instytucji kredytującej, wystarczającego zabezpieczenia rzeczowego jakim jest najczęściej samochód albo nieruchomość. Wtedy niezbędny jest poręczyciel który godząc się takowym zostać, ryzykuje sporo.

Istota poręczenia polega bowiem na tym, że gdy kredytobiorca nie spłaca kredytu, to kredytobiorca może żądać spłaty także od poręczyciela. Ważne jest przy tym to, że nawet nie ma obowiązku najpierw podjąć próbę egzekucji kredytu od kredytobiorcy lecz może od razu egzekwować zapłatę od poręczyciela i tak często się dzieje zwłaszcza w sytuacji kiedy poręczyciel ma wysokie dochody bądź oszczędności w banku – egzekucja takimi sposobami to sama przyjemność gdyż kredytobiorca z komornikiem nie muszą się męczyć nad egzekucją z rzeczy ruchomej (samochód, sprzęt agd, meble) bądź nieruchomości gdzie egzekucja trwa długo i nie daje gwarancji efektu – zbycia ruchomości, nieruchomości.

Poręczyciel nie posiada instrumentów przy pomocy których mógłby zmusić kredytobiorcę do spłaty kredytu zanim kredytodawca z komornikiem dobiorą się do niego – poręczyciela. I to jest problem, nieprawdaż. Poręczyciel ma prawo odzyskiwać od kredytobiorcy kwoty które spłacił za niego / które zostały odeń – od poręczyciela wyegzekwowane. I tu często z czasem staje się jasne, że poręczyciel nie odzyska od kredytobiorcy pieniędzy które zań spłacił, bo kredytobiorca ma już długi przewyższające jego majątek albo żadnego majątku (już) nie posiada. Firmy windykacyjne często, gęsto atakowane są takimi beznadziejnymi sprawami – zapytaniami od poręczycieli którzy desperacko usiłują odzyskać swe pieniądze. Niestety, często ani komornik ani firma windykacyjne nie są w stanie nic zrobić w takich sprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.