MENU
Jesteś tutaj: Szkolenia Szkolenia motocyklowe

Szkolenia motocyklowe

14:16, dnia 02 kwiecień 2022r.
Kategoria:Szkolenia
247
0

Jak skręcać przeciwskrętem?

Szkolenia motocyklistów szkoleniamotocyklowe WrocławZacznijmy od teorii. W jaki sposób motocykl utrzymuje równowagę podczas jazdy?
Czy wiesz, że motocykle nigdy nie jadą prosto? Jest to celowe zachowanie motocykla, które pozwala mu zachować pion podczas jazdy. Dzieje się tak za sprawą łożyska widelca umieszczonego w główce ramy.. Jak wiedzą uczniowie naszego kursu jazdy na motorze, kierownica nie służy do trzymania, lecz do kierowania. Możesz położyć ręce na kierownicy, pozwalając, aby widelec, koło i system kierownicy starały się utrzymać Cię w pozycji pionowej, a tym samym kierować motocyklem prosto.

Kierownica powinna być prosta, aby motocykl mógł wykonywać łagodne ruchy łukowe w jedną i drugą stronę, co pozwala mu zachować równowagę podczas jazdy. Utrzymanie maszyny w pozycji pionowej jest bardziej skomplikowane. Istnieje wiele sił, które mogą spowodować utratę równowagi przez motocykl. Omówimy je w innym artykule. Zrozumienie geometrii przedniego zawieszenia jest ważne dla zrozumienia kontrowania.

Nie walcz z kierownicą

Przeciwskręt można stosować przy każdej prędkości. Nasi kursanci kursu jazdy na motorze mogą wykonywać ćwiczenia podczas szkolenia podstawowego, a także bogatych zajęć dodatkowych, podczas których nicjują moment skrętu podczas zawracania lub ruszania z minimalną prędkością. Oprócz jazdy będziesz ćwiczyć manewrowanie i skręcanie. Przekonasz się, że dobrze wykonana inicjacja skrętu, po której następuje świadomy przeciwskręt, jest dobrym sposobem na przećwiczenie manewrów w ograniczonej przestrzeni lub przy prędkościach zbliżonych do progu równowagi.

Jak inicjować przeciwskręt?

Wykonywanie skrętów przy dużych prędkościach na motocyklu nie jest łatwe. W miarę zwiększania prędkości rośnie opór, jaki stawia maszyna przy kierowaniu. Aby skręcić w lewo, naciśnij w dół końcówkę lewej kierownicy. Jest to odpowiednik lekkiego ruchu do wewnątrz na końcówce prawej kierownicy. Jeśli chcesz skręcić w lewo, po prostu obróć głowę tak, abyś patrzył tam, gdzie chcesz, czyli w lewo, naciśnij końcówkę lewej ręki na kierownicę. Lekko popchnij ją do przodu. Ten manewr można wykonać z mniejszą siłą i lepszą kontrolą.

Aby skręcić w prawo, odciągnij od siebie prawy uchwyt kierownicy. Ruch powinien być równomierny i zdecydowany. Motocykl będzie teraz w typowej, lekko pochylonej pozycji.

W rzeczywistości przeciwskręt jest to technika inicjowania skrętu. Jest to technika, która poprawia Twoją kontrolę i bezpieczeństwo. Pozwala to na bezpieczne pokonywanie zakrętów. Inne techniki obejmują pochylanie się do zakrętu, pracę stóp na podnóżkach i naciskanie na kierownicę w sposób, który kieruje siłę pionowo w dół. Techniki te są mniej skuteczne.

Nie jeździj na motocyklu, jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy!

Trudno jest wyjaśnić, na czym dokładnie polega przeciwskręt w teorii. Lepiej jest tę wiedzę przećwiczyć, i to koniecznie pod okiem doświadczonego instruktora. Szkoły jazdy na motocyklach zwykle ignorują przeciwskręt i skupiają się na podstawach zdawania egzaminu na prawo jazdy kat. Nie trzeba zdawać egzaminu ani uczestniczyć w kursie jazdy motocyklem, aby móc jeździć motocyklem jednośladowym. Kierowca posiadający trzyletnie prawo jazdy kategorii B może teraz kupić motocykl o maksymalnej pojemności 125 cm3.

Motocykliści mają mniejszą wiedzę na temat techniki jazdy ze względu na brak dostępnych motocykli o wspomnianej pojemności. Nie przygotowując się odpowiednio, stwarzasz zagrożenie dla innych i dla siebie. Zapraszamy do poznania tajników bezpiecznej jazdy i skorzystania z pomocy certyfikowanych instruktorów. W szkole jazdy MotoKenner nauczysz się bezpiecznych technik jazdy i panowania nad motocyklem.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*