MENU
Jesteś tutaj: Badania laboratoryjne Dlaczego nie sprawdzisz jakości wody w swojej domowej instalacji?

Dlaczego nie sprawdzisz jakości wody w swojej domowej instalacji?

15:35, dnia 11 lipiec 2022r.
97
0

Wodociągi dostarczają wodę w większości przypadków, ale dla dużej liczby osób ich głównym źródłem wody jest woda własna. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi woda, jakość jest kluczowa. Jak można się upewnić, że jest ona bezpieczna do picia i używania?

Wiele osób może uważać, że woda jest czysta, ponieważ nie ma żadnego wątpliwego zapachu, koloru czy smaku. Należy pamiętać, że choć zanieczyszczenia nie zmieniają właściwości organoleptycznych wody, mogą powodować poważne problemy zdrowotne lub szkody w gospodarstwie domowym. To jest najlepszy przykład. Zdecydowanie zaleca się, aby woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, a zwłaszcza woda do picia, była zgodna z wytycznymi zawartymi w najważniejszym dokumencie dotyczącym jakości wody pitnej.

Woda z kranu w systemie

Według szacunków ponad 90% populacji korzysta z wody z kranu. Sieć jest stała, a domy są podłączone, więc mogą otrzymywać wodę z niezawodnych źródeł.

Nie ma znaczenia, w jaki sposób woda kranowa jest pozyskiwana z lokalnych zakładów, musi spełniać powyższe normy. Aby to zapewnić, poddawana jest już procesowi oczyszczania i dezynfekcji w wodociągach. Jest też stale badana. Wielokrotne analizy wody wykonywane są kilka razy dziennie. Jest wiele labolatoriów, które przeprowadzją takie badania. My zachecamy do skorzystania z usług labolatorium mikrobiologicznego Mikrolab.

Każde odstępstwo od norm musi być natychmiast zgłoszone konsumentowi, np. obecność bakterii. Na stronach internetowych lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych znajdują się wszelkie informacje na temat zaopatrzenia w wodę.

W dzisiejszych czasach wiele można usłyszeć o kampaniach promujących wodę z kranu i uświadamiających konsumentom jej wysoką jakość.

Woda z kranu - dlaczego nie warto sprawdzać jej jakości?

Woda z kranu jest bezpieczna i nadaje się do picia, jednak należy pamiętać, że zanim trafi do naszych kranów, pokonuje dość dużą odległość. Rury te biegną kilometrami i nie zawsze są w dobrym stanie. Po drugie, kontrole jakości wody w budynkach docelowych nie są uregulowane. Stan sieci wodociągowej, zwłaszcza w starszych domach lub blokach, może stanowić problem. Instalacje, które przez wiele lat nie są konserwowane i regularnie czyszczone, mogą mieć negatywny wpływ na jakość wody.

Czysta woda może zostać zanieczyszczona cząstkami mechanicznymi, nawet jeśli przepływa przez instalację np. cząstki rdzy.

Niektórzy konsumenci skarżą się również, że smak i zapach nie odpowiadają ich potrzebom. Jest to zazwyczaj problem indywidualny, który różni się w zależności od gustu danej osoby. Winowajcą może być chlor i jego pochodne stosowane w dezynfekcji. 

Problemem może być również twardość. Choć twarda i bardzo twarda woda jest dopuszczona przez prawo, należy wziąć pod uwagę jej negatywny wpływ na instalacje, urządzenia grzewcze i komfort korzystania z wody.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*